Quantcast
Channel: Druk 3D Archives - Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Jak technologia VR pomoże w zoptymalizowaniu jakości opieki medycznej?

$
0
0

Wchodzi pacjent do gabinetu lekarskiego i widzi lekarza w okularach VR. Tak może wyglądać przyszłość – i nie chodzi tu o sposób na zabijanie czasu na dyżurze, nową formę relaksu dla zapracowanego specjalisty, czy źródło frustracji dla pacjenta już dostatecznie zirytowanego długim czasem oczekiwania. GE Healthcare podsumowuje wykorzystanie nowych technologii w medycynie wskazując na 5 zastosowań rozszerzonej rzeczywistości i druku 3D w polepszaniu jakości opieki medycznej.

Gry komputerowe niekoniecznie kojarzą się z postępem technologicznym zdolnym zrewolucjonizować diagnostykę obrazową. Z technologią VR jest jednak inaczej. Ludovic Avot, projektant w GE Healthcare oraz Yannick Le Berre, inżynier medyczny na pomysł wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w obrazowaniu medycznym wpadli podczas gry w „Fallout 4”. Nie oni jedni zresztą zauważyli nowe możliwości – PwC Health Research Institute w jednym ze swoich corocznych raportów zaliczyło VR do ośmiu technologii o dużym znaczeniu dla rozwoju medycyny.

Technologia VR wraz z nowymi technikami renderowania ma umożliwić wirtualne wejście w ciało pacjenta na poziomie wyższym, niż pozwalają na to obecnie wykorzystywane metody obrazowania. Narządy widziane w kolorze, z wykorzystaniem tekstur i światła oraz – co najważniejsze – w prezentacji stereoskopowej mają ogromną przewagę nie tylko nad standardowymi przekrojami z badań CT i MRI, ale i generowanymi na ich podstawie trójwymiarowymi modelami widzianymi na ekranie monitora.

Jednocześnie, rozwiązanie takie jest szybsze niż stworzenie namacalnego narządu z wykorzystaniem druku 3D, w przeciwieństwie do druku 3D umożliwia też łatwe i błyskawiczne tworzenie dowolnych przekrojów i oddziaływanie na model na inne sposoby.

Ludovic mówi o swoim pomyśle – „To będzie gra, w którą każdy lekarz będzie chciał zagrać”. I ma w tym sporo racji. Wykorzystanie technologii znanych nam z gier komputerowych pozwoli nie tylko na szybsze i dokładniejsze opisywanie badań obrazowych przez radiologów, lepsze planowanie operacji przez chirurgów, ale i na łatwą i efektywną prezentację przypadków klinicznych studentom i innym lekarzom.

Wśród innych zastosowań nowych technologii w medycynie ma swoje miejsce wizualizacja narządów i fragmentów ciała z wykorzystaniem druku 3D, między innymi jako elementy planowania operacji, modele służące edukacji, czy sposób na pokazanie osobom niedowidzącym na przykład ich jeszcze nienarodzonego dziecka.

Wyróżnione zostało również prototypowanie z wykorzystaniem technologii addytywnych. W sumie każde z tych zastosowań już znamy i  nie stanowią wielkiego odkrycia. Pewną nowością pośród zastosowań wymienionych przez GE Healthcare jest druk 3D mikrokolumn chromatograficznych do produkcji leków biologicznych. Wykorzystanie technologii addytywnych do produkcji biofarmaceutyków może przyspieszyć wprowadzanie ich na rynek.

Źródło: newsroom.gehealthcare.com via www.3ders.org


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra