Skriware, polski startup, twórca autorskich rozwiązania edukacyjnych opartych o technologię druku 3D już wcześniej angażował się w projekty związane z podbojem kosmosu. Kilka miesięcy temu polska firma była jednym z uczestników symulacji ekspedycji na Marsa, kierowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne i ma teraz realną szansę na to aby ich urządzenia były wykorzystywane podczas misji kosmicznych.
W czasie AMADEE-18, czyli 30-dniowego eksperymentu odbywającego się na pustyni w Omanie (która symulowała powierzchnię Marsa) naukowcy prowadzili liczne testy badając przydatność obiektów wyprodukowanych w technologii druku 3D. Według specjalistów, rola technologii przyrostowych w planowanej misji może być kluczowa – podczas odległych ekspedycji, niezwykle istotne jest, aby astronauci posiadali sprzęt, który umożliwi im samodzielną produkcję potrzebnych narzędzi i części.
Głównym celem międzynarodowego projektu AMADEE-18 było odwzorowanie warunków panujących na czerwonej planecie i sprawdzenie jak wpływają one na funkcjonowanie załogi. Naukowcy prowadząc eksperymenty które mają przybliżyć ich do eksploracji Marsa rozważali takie czynniki jak długoterminowa izolacja czy ograniczające ruchy skafandry kosmiczne.
Podczas symulacji na pustyni Dhofar w Omanie drukarki 3D Skriware były wykorzystywane w badaniach geologicznych – służyły również do produkcji części zamiennych oraz szybkiej modyfikacji istniejących elementów. Nie obyło się również bez sprawdzenia, na ile wydruki 3D okażą się pomocne dla astronautów – wyprodukowane narzędzia były poddawane szeregowi eksperymentów, a naukowcy oceniał ich przydatność w zaaranżowanym na potrzeby eksperymentu „marsjańskim” środowisku.
Doktor Gernot Grömer, szef projektu z Austriackiego Forum Kosmicznego, przyznaje, że drukarki Skriware stanowiły istotną częścią projektu AMADEE-18. Podczas eksperymentu symulowana była awaria sprzętu geologicznego, wymagająca szybkiej produkcji części zamiennych – proces został przeprowadzony bezbłędnie, zgodnie z ustaloną procedurą.
Misja AMADEE-18 odbyła się w lutym 2018 roku pod kierunkiem Austriackiego Forum Kosmicznego. W projekcie brali udział eksperci z 25 krajów i 16 instytucji, których wiedza i doświadczenie pozwala na lepsze planowanie przyszłych misji podboju kosmosu. Zebrana podczas eksperymentu wiedza pozwoli lepiej przygotować załogową ekspedycję na wyzwania czekające na Marsie – dalsze eksperymenty poprzedzające loty na Marsa będą kontynuowane w czasie przyszłych symulacji, odbywających się w odstępie 2-3 lat.