Listopadowe targi formnext 2018 pokazały, że największy nacisk w obszarze badań i rozwoju nad technologiami druku 3D został w tej chwili położony na materiały eksploatacyjne. Odwiedzając poszczególne stoiska, trudno było spotkać wystawcę, który nie informowałby o nowych filamentach czy żywicach światłoutwardzalnych, które już są lub lada chwila trafią na rynek. Jedno z największych stoisk z asortymentem tego typu zaprezentował koncern BASF, gdzie mogliśmy znaleźć materiały dla znakomitej większości technik addytywnych.
Jeśli chodzi o technologię FDM, to oprócz prezentowanych niedawno na łamach Centrum Druku 3D produktów z serii Ultrafuse, BASF zaprezentował także bardzo interesujące z punktu widzenia inżyniera materiały kompozytowe – mieszanki PET i polipropylenu z włóknem węglowym i szklanym (PET CF, PPGF 30). Są one niestety także bardziej wymagające przy drukowaniu i wymagają użycia specjalnych, utwardzanych dysz drukujących. Okazuje się jednak, że i z dobrze znanego, popularnego PLA, uważanego za materiał dla „amatorów” można jeszcze coś ciekawego „wycisnąć” – przykładem może być Innofil3D Pro 1 – uniwersalny materiał inżynieryjny, zachowujący się podczas drukowania jak PLA, a po dodatkowej obróbce cieplnej pozwalający na uzyskanie elementów o wytrzymałości przewyższającej ABS.
Filament drukowany jest z typową dla PLA prędkością, dając w efekcie bardzo ładne wykończenie powierzchni. Można go też bez problemu drukować szybciej – nawet z prędkością do 150 mm/s; oczywiście powierzchnia nie będzie idealna, ale za to wydruk powstanie o wiele szybciej. Jeśli poddamy wydruk prostej procedurze wygrzewania, będzie on potem w stanie wytrzymać temperatury do 170°C.
Dzięki szerokiemu zakresowi dopuszczalnych parametrów drukowania (prędkość / temperatura) Pro1 jest bardzo łatwy w użyciu – możemy go drukować dokładnie tak samo jak zwykłe PLA i niejako „od ręki” uzyskać lepsze parametry wydruków niezależnie od tego z jakiej drukarki 3D korzystamy. Nie wymaga też żadnych specjalnych zabiegów – suszenia, przechowywania w odpowiednich warunkach, ani korzystania z utwardzanej dyszy. Oczywiście zawsze jest lepiej gdy zadbamy o te niuanse, niemniej jednak materiał sporo nam wybaczy.
Parametry wytrzymałościowe zostały zbadane zgodnie z normami ISO na standardowych próbkach drukowanych na drukarce Ultimaker 2+ w dwóch różnych ustawieniach próbki oraz przy dwóch wypełnieniach. Poniżej porównanie tych danych ze standardowymi materiałami Innofil3D (InnoPET, ABS i standardowe PLA).
Wszystkie te parametry można jeszcze polepszyć przez procedurę wygrzewania gotowego wydruku. Wystarczy do tego najprostszy piecyk – rozgrzewamy go do temperatury 110°C i wkładamy do środka wydruk. Po godzinie piecyk wyłączamy i nie wyjmując wydruku pozwalamy mu ostygnąć w naturalnym tempie. Przeprowadzone badania temperatury mięknięcia metodą Vicat’a (VST) przed i po wygrzewaniu wykazały zwiększenie odporności wydruku na temperaturę.
Temperatura mięknięcia badana metodą Vicat’a to temperatura, przy której czujnik o średnicy 1 mm zagłębi się w badanej próbce na głębokość 1 mm. Badanie jest przeprowadzane na rozgrzanej do testowanej temperatury próbce, pod naciskiem 5000 mN. Pomiary wydruków z Innofil3D Pro1 wykonane zostały na urządzeniu Perkin Elmer DMA 7e Dynamic Mechanical Analyzer dodatkowo wyposażonym w kontroler analizy termicznej.
Filament Innofil3D Pro1 dostępny jest w obu typowych średnicach (1,75 mm i 2,85 mm) w trzech kolorach – czarnym, szarym i naturalnym białym. Cena w Polsce to 129,00 PLN brutto za szpulę 750 g.
PREZENT!
Na koniec mały prezent dla czytelników – get3D, dystrybutor Innofil3D w Polsce, we współpracy z producentem przygotował próbki testowe filamentu Pro1 (kolor czarny, 300 g) na szpuli. Aby otrzymać taką darmową próbkę należy wysłać e-mail na adres biuro@get3d.pl o tytule „Innofil3D Pro1 – próbka”, podać dane do wysyłki i oczywiście średnicę filamentu jaki chcielibyście otrzymać.
Dodatkowe warunki są dwa:
- próbki dostępne są tylko dla firm
- po zakończeniu testów należy przesłać mailem zdjęcie (zdjęcia) wykonanych wydruków wraz z informacją zwrotną – na jakiej drukarce 3D wydruk był zrobiony, z jaką warstwą i przy jakiej prędkości?
Własna krótka opinia także mile widziana. Ponieważ informacje te będą przekazane do producenta (ale bez danych osobowych!) należy pamiętać, że mogą być potem wykorzystane do celów marketingowych, więc nie należy umieszczać na zdjęciach żadnych wydruków obiektów które nie mogą być publikowane.