Quantcast
Channel: Druk 3D Archives - Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Optymalizacja HP Jet Fusion 5210 3D przy współpracy z Siemensem

$
0
0

Czwarta rewolucja przemysłowa staje się jedną z największych sił zmieniających obecną rzeczywistość dla współczesnych przedsiębiorców. Wymaga to jednak wielu innowacji w zakresie nowych technologii oraz zmian w modelach prowadzenia działalności.

Druk 3D jako ramię wykonawcze Przemysłu 4.0, to fundament nowej produkcji (addytywnej). Dostawcy rozwiązań do druku 3D tacy jak HP, dokładają starań, aby pomagać klientom o różnych potrzebach produkcyjnych przekształcać chęci w możliwości. Rozszerzenie portfolio urządzeń HP opartych o tworzywa sztuczne (MJF) i metal (MJ) w połączeniu z rozwijaniem sojuszy i stworzeniem cyfrowej sieci produkcyjnej, są ważnymi akceleratorami cyfrowej podróży produkcyjnej i potwierdzają zaangażowanie kalifornijskiego giganta w transformację.

Odkąd HP połączyło siły z Siemensem, aby zaoferować „zintegrowane” rozwiązanie do wytwarzania przyrostowego dla firm produkcyjnych, rozwój druku 3D następuje jeszcze szybciej. W czerwcu 2018 roku w ramach rozwoju strategicznego partnerstwa, które obie firmy zawarły, rozszerzono dostosowanie technologii HP do wytwarzania produktów nowej generacji, które są drukowane w 3D w pełnym kolorze. Seria HP Jet Fusion 3D 300/500 umożliwia prototypowanie koncepcji, a także produkcję krótkoterminową finalnych przedmiotów i funkcjonalnych części technicznych w pełnym kolorze, czerni lub bieli – z kontrolą poziomu wokseli – w zdecydowanie krótszym czasie w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

Wydruki kolorowe i prototypy wytwarzane przy użyciu HP Jet Fusion 580 3D Color

Urządzenia pozwalają na wytworzenie między innymi spersonalizowanych narzędzi chirurgicznych z unikalnym identyfikatorem, zarówno dla człowieka, jak i dla maszyny.

Projekt układu kostnego z kodem QR do wydruku 3D zawierający informacje o wytycznych do cięć chirurgicznych

Kolejnym wspólnym krokiem HP i Siemensa jest optymalizacja systemu wentylacji dla nowej serii drukarek 3D HP Jet Fusion 5200/5210, przy użyciu technologii Siemens Digital Twin. Wspólnie osiągnięto znacznie szybszy czas programowania, obniżenie kosztów produkcji nawet o 35% i lepszą wydajność uzyskiwanych części. Korzystając z tzw. cyfrowego oprogramowania bliźniaczego od firmy Siemens symulowano i dokładnie analizowano zaprojektowany przepływ powietrza w drukarce 3D, aby ostatecznie wykorzystać te dane do wygenerowania systemu wentylacji o zoptymalizowanej topologii kanału chłodzenia. Ostatecznie Siemens i HP były w stanie dostarczyć system wentylacji, który zwiększył wydajność przepływu powietrza o 22%, prędkość drukowania nawet o 15% w stosunku do poprzedniego systemu, bez dodatkowego ryzyka przegrzania.

Mapa przepływów cieplnych, która pomogła w optymalizacji układu chłodzenia drukarki Jet Fusion 5210 3D

Siemens Digital Twin

Digital Twin czyli „Cyfrowy bliźniak” to wirtualna reprezentacja fizycznego produktu lub procesu, służąca do zrozumienia i przewidywania właściwości wydajnościowych fizycznych odpowiedników. Jest wykorzystywana w całym cyklu życia produktu do symulacji, przewidywania i optymalizacji produktu, jak również systemu produkcyjnego przed zainwestowaniem w fizyczne prototypy i aktywa. Poprzez zastosowanie symulacji multi-fizyki, analizy danych i uczenia maszynowego, „bliźniaki cyfrowe” są w stanie wykazać wpływ zmian projektowych, scenariuszy użytkowania, warunków środowiskowych i innych nieskończonych zmiennych – eliminując potrzebę fizycznych prototypów, skracając czas opracowywania i poprawiając jakość sfinalizowanego produktu lub procesu.

Do optymalizacji HP JF 5210 3D wykorzystano rozwiązanie Teamcenter do zarządzania cyklem życia produktu (PLM), Simatic do realizacji produkcji oraz MindSphere do analizy wydajności i Internetu Rzeczy.

Można zauważyć, że dzięki zastosowaniu technologii Digital Twin nie tylko poprawiono wydajność maszyny, ale całkowicie przekształcono proces projektowania części. Mrosik – Dyrektor Digital Industries w Siemens, przedstawia konkretne przykłady tego, w jaki sposób ich autorskie oprogramowanie uwzględnia wiele aspektów procesów rozwoju i produkcji. Zwraca uwagę, że aby zaoszczędzić zasoby, oprogramowanie automatycznie oblicza idealne wypełnienie przestrzeni instalacyjnej, ponadto oprócz wydajności i zużycia materiałów, określa również wymagania kadrowe, ułatwiając w ten sposób skalowanie dużych zamówień.

Jeśli znana jest jego wielkość, można z wyprzedzeniem przeprowadzić symulację produkcji: program oblicza wszystkie aspekty istotne dla wydajnego wytwarzania – w tym wymaganą liczbę drukarek i automatycznych pojazdów (AGV), a także rozmieszczenie i optymalną odległość między poszczególnymi urządzeniami. Następnie, podczas produkcji seryjnej, system operacyjny MindSphere IoT skrupulatnie monitoruje proces drukowania – a fakt, że wszystkie zebrane dane są rozpatrywane w czasie rzeczywistym, zapewnia płynny przebieg produkcji.

Cyfrowa transformacja MŚP ma zasadnicze znaczenie dla przyszłej rentowności Polski jako lokalizacji biznesowej. Wymaga to zwiększonej współpracy między firmami różnej wielkości – od start-upów po duże korporacje. Według Klausa Helmricha, członka zarządu Siemensa, mali i średni producenci mogą skrócić „czas wprowadzenia na rynek” nowych produktów o 30 % i zwiększyć wydajność produkcji i produktywność o 25 % dzięki wdrożeniu technik Przemysłu 4.0.

Udana cyfrowa transformacja MŚP wymaga strategicznych decyzji najwyższego kierownictwa, które musi dostosować portfolio urządzeń produkcyjnych w firmie do cyfrowej rzeczywistości i dalej rozwijać procesy wewnętrzne przedsiębiorstwa. Ważne są również szkolenia i edukacja pracowników.

Firmy powinny oferować nowe rozwiązania, usługi i modele biznesowe, w tym „pay-per-use” w sprzedaży maszyn i wynajmie instalacji. Technologie takie jak aplikacje w chmurze, wytwarzanie przyrostowe, elastyczne systemy obsługi i sztuczna inteligencja muszą być w pełni uwzględnione, aby zapewnić elastyczność i inteligencję procesom produkcyjnym.

HP3D.pl zachęca także do wdrażania zintegrowanych środków bezpieczeństwa przemysłowego jako niezbędnego środka zwiększającego zaufanie do technologii IT i zmniejszenia tym samym ryzyka cybernetycznego.

Automatyzacja i digitalizacja od dawna są obecne w branżach wykorzystujących procesy ciągłe, takich jak farmacja, chemia czy przemysł spożywczy. Duży postęp można zauważyć także w zakresie cyfryzacji w przemyśle obronnym i przede wszystkim w automotive. Teraz kolej na kolejne, bo jak twierdzi HP3D.p,l produkcja addytywna jest opłacalna w każdej branży.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra