Wykorzystywanie fizycznych właściwości materiałów w cyfrowym świecie nie jest niczym nowym. Wirtualna reprezentacja przedmiotu, procesów produkcji lub wydajności umożliwia płynne połączenie poszczególnych etapów wytwarzania. To z kolei pozwala na konsekwentną poprawę wydajności – minimalizując liczbę awarii czy skracając cykle rozwojowe, otwiera nowe możliwości biznesowe, zapewniając w ten sposób trwałą przewagę konkurencyjną.
Na odbywającej się w dniach 1-6 listopada br. konferencji Adobe MAX, firmy HP Inc. oraz Adobe ogłosiły Project Captis, mający na celu opracowanie urządzenia służącego do przekształcania przedmiotów fizycznych w ich cyfrowe odpowiedniki w technologii 3D.
Project Captis
Rozwiązanie to nawiązuje do ostatnich doświadczeń HP związanych z optymalizacją najnowszego urządzenia do druku 3D opartego na tworzywach sztucznych – Jet Fusion 5210 3D. Korzystając bowiem z technologii Digital Twin od Siemens, HP usprawniło przepływ powietrza w drukarce 3D, aby ostatecznie wykorzystać te dane do wygenerowania systemu wentylacji o zoptymalizowanej topologii kanału chłodzenia. Teraz koncern połączył siły z Adobe w ramach projektu Captis, tworząc rozwiązanie zwiększające efektywność pracy twórców m.in. poprzez możliwość cyfrowego odwzorowania obiektów w 2D i 3D, co ma ułatwić profesjonalistom pracę w świecie wirtualnym oraz pomagać im w doskonaleniu warsztatu.

Pełna stacja robocza do cyfryzacji produktów rzeczywistych w ramach projektu Captis
Project Captis bazuje na stacjach roboczych HP serii Z oraz oprogramowaniu Adobe Substance Alchemist i jest skierowane do takich branż jak produkcja gier, e-commerce, architektura czy moda.

Zrzut ekranu z oprogramowaniem Adobe Substance Alchemist
Cykl życia produktu wspierany przez druk 3D
HP mając ponad 80-letnie doświadczenie w opracowywaniu produktów dla profesjonalistów, oferuje designerom innowacyjne rozwiązania w każdej fazie procesu kreatywnego, a jej „twórczy ekosystem” obejmuje urządzenia osobiste, obrazowanie 2D, druk 3D oraz produkcję cyfrową.
W ramach create ecosystem HP oferuje możliwość realizowania koncepcji od etapu projektu do wizualizacji. Z kolei zwiększona moc obliczeniowa pozwala na efektywną pracę w CAD, edycję wideo czy uczenie maszynowe.
Dla designerów pracujących nad projektami graficznymi bardzo ważny jest fotorealizm oraz wierne odwzorowanie kolorów. Kamery i proces fotometrii są wykorzystywane do analizy właściwości materiału i jego reakcji na światło, ostatecznie przypisując mu odpowiednie właściwości, aby zachowywał się naturalnie w środowisku cyfrowym. Przekształcone do formy wirtualnej przedmioty mogą zostać następnie wykorzystane do tworzenia wizualizacji lub wydrukowane w formie 2D lub 3D.
W Project Captis wszystkie nieelektroniczne części, w tym tekstury oraz zatrzaski, zostały wydrukowane przestrzennie z zastosowaniem technologii HP Multi Jet Fusion, co przełożyło się na niższe koszty, krótszy czas wprowadzania produktu na rynek oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.


Urządzenie pozwalające na cyfryzację przedmiotów w ramach projektu Captis
Twórczy ekosystem HP
Nowa generacja liderów technologii 3D pod przewodnictwem HP pracuje nad uprzemysłowieniem wytwarzania addytywnego (Additive Manufacturing) jako skalowalnego rozwiązania produkcyjnego, koncentrując się nie tylko na branżach takich jak automotive czy lotnictwo, ale również na produktach konsumenckich.
Twórczy ekosystem HP to studio przyszłości, zaprojektowane z myślą o realizacji takich zadań jak projektowanie 3D, tworzenie efektów wizualnych, wideo czy animacji oraz prezentacji, które pozwala na rejestrowanie inspiracji ze świata realnego i następnie przekształcenie ich w postać cyfrową (z Project Captis), tworzenie koncepcji w czasie rzeczywistym za pomocą zaawansowanych narzędzi takich jak HP Workstations oraz doświadczanie idei w nowy sposób poprzez przywracanie im postaci fizycznej (drukując na HP Jet Fusion 3D).
Nagroda specjalna na Formnext 2019
Podczas tegorocznej edycji Formnext we Frankfurcie nad Menem na wiodących targach dla wytwórców przyrostowych i nowej generacji inteligentnych rozwiązań produkcyjnych, w ramach konkursu projektowego „Purmundus Challenge” do finału zakwalifikowały się aż 4 projekty powstałe w technologii HP 3D, a kask motocyklowy KUPOL Inc. ze zintegrowanymi strukturami 3D, został uznany za najlepszy w kategorii projektowanie oparte na symulacji, w której, po raz pierwszy w tym roku, przyznawano nagrody. Zdobyte wyróżnienie potwierdza zaangażowanie HP w budowanie nowych rozwiązań technologicznych, które mają znaczący wpływ na życie ludzi.






Galeria zdjęciowa z konkursu Purmundus Challange
Według HP3D.pl właściwe połączenie oprogramowania, sprzętu i rozwiązań materiałowych jest kluczem do wytwarzania przyrostowego. Szerokie portfolio produktów HP obejmuje zarówno technologie druku 3D – Multi Jet Fusion (tworzyw sztucznych) i Metal Jet, jak i sprzęt – drukarki, komputery osobiste, urządzenia mobilne oraz rozwiązania i usługi, które sprostają nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom związanym z cyfryzacją produkcji, do której koncern dąży.
Najnowsze badania przeprowadzone w tym roku wśród respondentów przez firmę konsultingową Savanta Group i producenta drukarek 3D Ultimaker pokazują, że USA ma największy potencjał do wdrażania i czerpania korzyści z technologii drukowania 3D, a HP to przecież jedna z wiodących firm na tym rynku.