Mijający już rok 2019 był przełomowy w rozwoju technologii druku 3D. Na organizowanych we Frankfurcie nad Menem targach Formnext było to szczególnie widoczne. Eksplozja różnych rozwiązań technologicznych w połączeniu z nowymi modelami biznesowymi stanowi dowód na to, że masowa produkcja addytywna może coraz częściej zastępować dotychczasowe metody wytwarzania takie jak formowanie wtryskowe czy CNC.
Jedno z najbardziej obiecujących dla przedsiębiorców rozwiązań do wytwarzania przyrostowego oferuje firma HP, która na bazie własnych doświadczeń z drukiem 2D, wprowadziła na rynek technologię HP Multi Jet Fusion 3D opartą na proszkach tworzyw sztucznych i HP Metal Jet, bazującą na metalach.
Działalność HP na rzecz rozwoju produkcji masowej opartej na druku 3D, zakłada model usługowy dla wytwarzania przyrostowego, w ramach którego HP rozbudowuje cyfrową sieć produkcyjną i zawierając sojusze przemysłowe z wiodącymi na świecie koncernami takimi jak GKN Powder Metallurgy czy Volkswagen i BMW.

Elementy drukowane w technologii Metal Jet przez GKN
Automotive
Dzięki HP branża motoryzacyjna przechodzi obecnie prawdziwą rewolucję, podobną do tej sprzed 100 lat, kiedy Henry Ford rozpoczął produkcję samochodu Ford T na ruchomej taśmie. Systemy HP wychodząc naprzeciw aktualnym trendom związanym z kastomizacją, zapewniają większą elastyczność produkcji oraz innowacyjność, wydajność i zrównoważony rozwój w całym cyklu rozwoju produktu.
Wykorzystując technologię HP Multi Jet Fusion firma Bowman International produkuje łożyska i koszyki łożyskowe (z materiału HP PA 11 o lepszych właściwościach mechanicznych i izotropowych w stosunku do materiału PA 12). BMW Group wykorzystuje rozwiązania HP Jet Fusion 4200 3D do produkcji prowadnicy okna dla modelu i8 Roadster, ponieważ ta część została zidentyfikowana jako możliwa do wytworzenia przyrostowo.
„Złożone elementy, które wymagają niezawodnej funkcjonalności i niewielkiej powierzchni, są doskonałym przykładem siły wytwarzania przyrostowego i wraz z partnerami, takimi jak HP, jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie przed nami stoją” – twierdzi, Dr. Dominik Rietzel, szef Produkcji Addytywnej z niemetali w BMW Group. Grupa Volkswagen wykorzystuje technologię druku 3D HP zarówno w zastosowaniach metalowych, jak i plastikowych. W 2018 roku większość narzędzi używanych do produkcji nowego SUV-a T-Cross wydrukowano przy użyciu technologii HP Multi Jet Fusion. Volkswagen włącza również HP Metal Jet do projektowania i produkcji, zaczynając od wytwarzania części, które można dostosowywać masowo, takich jak zindywidualizowane kółka na klucze i zewnętrzne tabliczki znamionowe.


Tabliczki zewnętrzne oraz elementy do kluczyków produkowane w MJF
Zapewniając do 50 razy większą produktywność przy znacznie niższym koszcie niż inne metody drukowania 3D, HP Metal Jet jest wdrażany przez liderów produkcji takich jak: GKN Powder Metalurgy i Parmatech, Wilo oraz Primo Medical Group i OKAY Industries, do wytwarzania na masową skalę finalnych produktów, aby zapewnić najwyższe standardy inżynierii i jakości produkcji.
Eksplozja nowych zastosowań
Kolejnym partnerem, który postawił na technologie addytywne HP jest GE Transportation, światowy lider technologiczny i dostawca rozwiązań dla przemysłu kolejowego, wydobywczego, morskiego i wiertniczego. Firma wykorzystuje HP Multi Jet Fusion w Centrum Technologicznym Johna F. Welcha w Bangalore w Indiach, do produkcji części przemysłowych w pojazdach górniczych i lokomotywach.
Zastosowania medyczne
OT4, wiodący dostawca ortez, wspiera ortopedów w ich drodze do realizacji cyfrowych procesów produkcyjnych. Technologia HP Multi Jet Fusion umożliwiła wyprodukowanie kasku do spania, dynamicznej ortezy kostki stopy i ortezy palca, ze zoptymalizowaną wentylacją i lekkością bez uszczerbku dla wytrzymałości materiału i elastyczności.
Life style
Obuwie i inne towary konsumpcyjne to kolejny segment wykorzystujący ekspansję materiałów HP do druku 3D, na przykład do produkcji niestandardowych obcasów w butach New Rock oraz spersonalizowane etui na telefony Freshfiber . Obie firmy korzystają ze swobody projektowania jaką oferuje technologia HP Multi Jet Fusion, umożliwiająca im tworzenie niemożliwych do uzyskania w inny sposób kształtów, wzorów i figur oraz pozwalająca na wysoką personalizację produktu w pełnym kolorze.

Produkty do codziennego zastosowania od Freshfiber
Seria HP Jet Fusion 3D 300/500 jest jednym z najnowszych rozwiązań HP do druku 3D wielokolorowego, które uzupełnia istniejące rozwiązania klasy przemysłowej, umożliwiając klientom przejście od prototypowania do pełnej produkcji na tej samej platformie technologicznej HP Multi Jet Fusion.
A-Dec, jeden z największych producentów sprzętu dentystycznego na świecie, wykorzystuje tę serię do prototypowania, opracowywania osprzętu i przyrządów, a teraz eksperymentuje z produkcją części serwisowych o bardzo niskiej objętości dla wybranych klientów.


Osprzęt dentystyczny produkowany w technologii MJF przez A-Dec
Szpital Dziecięcy Rady w San Diego w Kalifornii korzysta z nieograniczonych możliwości projektowania i dokładności, aby tworzyć urządzenia korekcyjne i spersonalizowane modele anatomiczne.
Pozostałe ciekawe projekty realizowane w technologii MJF w 2019 roku:
Rozwój ekosystemu HP do druku 3D
W ciągu ostatniego roku HP rozwinęło swoją sieć Digital Manufacturing Network i zawierało kolejne sojusze. Obecnie partnerami HP DMN są: Forecast 3D, Jabil, Solize, GKN Powder Metalurgy, Materialise, Go Proto, Parmatech, Prototal i Zigg Zagg.
HP3D.pl – dystrybutor HP Multi Jet Fusion w Polsce również prezentuje możliwości tej technologii w prototypowaniu i finalnej produkcji niestandardowych elementów zarówno na największych w Polsce targach przemysłowych – Warsaw Industry Week jak i konferencjach – między innymi odbywającej się już od 17 lat Konferencji Solidexpert, która integruje rozwiązania programowe w obszarze przygotowania produkcji 4.0.
Na stoiskach HP3D.pl można było zobaczyć manipulatory i chwytaki, wykorzystywane min. przez współpracujące z HP3D.pl koło naukowe AGH Space Systems w konstruowanych przez nich (nagradzanych na ERC i innych konkursach) łazikach marsjańskich, elementy układu dolotowego, które zostały zoptymalizowane i zamontowane w bolidzie AGH Racing, ortezy i podparcia dla nadgarstka zaprojektowane przez HP3D.pl z wykorzystaniem niestandardowego oprogramowania do zastosowań medycznych – Orteza3D oraz wiele innych projektów, które cieszyły się uwagą wielu uczestników targów, zainteresowanych możliwością skorzystania z sieci usług druku 3D na żądanie, która niebawem będzie dostępna również w Polsce.