Technologia HP Multi Jet Fusion 3D po raz kolejny sprawdziła się w optymalizacji kosmicznego łazika Kalman autorstwa AGH Space Systems, współpracującego na co dzień z HP3D.pl – dystrybutorem tej technologii w Polsce.
Zastosowanie nieszablonowych i innowacyjnych rozwiązań przyniosło AGH Space Systems, pierwsze w ich dotychczasowej karierze zwycięstwo w prestiżowych zawodach Indian Rover Challenge 2020!
Korzystając z możliwości zoptymalizowania konstrukcji łazika (dla poprawy motoryki i obniżenia jego wagi) wydrukowano w technologii HP MJF szereg części takich jak: elementy masztów, uchwyty kamer do szybkiego montażu i najbardziej istotny – chwytak, który w całości został przeprojektowany i wydrukowany na urządzeniu HP Jet Fusion 580 3D oraz laboratorium pokładowe.




Elementy drukowane dla AGH Space Systems – projekty vs. rzeczywiste elementy (wydruk HP MJF)
W porównaniu do ubiegłorocznych startów (w zawodach Rover Challenge Series) łazik Kalman w tym sezonie jest bogatszy o cały szereg udoskonaleń, które pomagają mu wykonać oceniane w konkursach zadania, jeszcze szybciej i dokładniej. Przebudowa zasilania pozwala na wydajniejszą wymianę ciepła i zagospodarowanie przestrzeni. Zapewnia również szybki dostęp do akumulatorów. Wyposażenie systemu wizyjnego w kamery sterowalne zwiększa pole widzenia operatorów i pozwala im na wygodniejsze sterowanie platformą. Nowe laboratorium pokładowe wykonuje zestaw testów chemicznych i pomiarów na miejscu, co powoduje, że wyniki są znane w czasie niemal rzeczywistym.
Uchwyty szybkiego montażu dla płytek elektronicznych – projekt vs wydruk vs zastosowanie w praktyce (wydruk HP MJF)
W ramach przygotowań do startu w Indian Rover Challenge w technologii HP Multi Jet Fusion wydrukowano i testowano: korpus chwytaka, mikrokontroler, uchwyt do montażu kamery w osi chwytaka, wzmocnienie przegubu łapek, mimośród silnika do naciągania paska zębatego, elementy zawiasu mocującego kamerę na chwytaku, tuleje i elementy zestawu pokładowego laboratorium, w skład którego wchodzi: części zbiorników na próbki modułu, uchwyt serwonapędu zamykania boxów, cięgno zamykania próbek, dno zbiornika na próbkę suchą, uchwyt czujnika wilgotności, docisk próbki dolny i inne.








Tegoroczne zwycięstwo w kolejnych zawodach organizowanych przez The Mars Society jest wynikiem nowych możliwości manipulatora, który obecnie świetnie sobie radzi z obsługą joysticka i otwieraniem zamków. Podłącza też wtyczki elektryczne i bez problemu przenosi ciężkie skrzynki z narzędziami.
Dzięki sukcesywnemu rozszerzeniu portfolia urządzeń i materiałów dostępnych w HP MJF, w kolejnych startach konstruktorzy AGH Space Systems będą dalej eksplorować jej możliwości, tym razem testując nowy materiał – Ultrasint TPU 90A-01TPU, oferujący części zarówno wytrzymałe jak i elastyczne zarazem, co jest bardzo istotne wszędzie tam gdzie komponenty podlegają wahaniom naprężeń.