Popularność technologii addytywnych w przemyśle stale rośnie. Głównym czynnikiem, powodującym zainteresowanie drukiem 3D w tej dziedzinie jest możliwość szybkiego prototypowania, które pozwala na redukcję czasu i kosztów związanych z wdrożeniem nowych produktów. Wraz z rosnącą liczbą zastosowań wytwarzania przyrostowego, rosną także wymagania dotyczące modeli wydrukowanych 3D, które napędzają rozwój technologii addytywnych.
Coraz nowsze, dokładniejsze, bardziej precyzyjne maszyny operujące w zaawansowanych technologiach wymagają również optymalizacji oprogramowania, które umożliwi zaprojektowanie modeli cyfrowych odpowiednich dla technologii druku 3D.
Wytwarzanie przyrostowe to nie tylko sam proces drukowania 3D elementów. Zanim do niego przystąpimy modele cyfrowe muszą zostać odpowiednio zoptymalizowane. Jest to możliwe dzięki programom do inżynierii odwrotnej, takim jak ZEISS Reverse Engineering (ZRE). Oprogramowanie pozwala na przetworzenie danych z pomiaru (np. skanów 3D- chmur punktów, siatek wielokątów) na zobrazowanie kompletnych modeli bryłowych CAD. ZRE posiada szereg różnych narzędzi, służących do uzyskania wysokiej dokładności modelu. Program posiada również dodatkowy moduł ZRE Tool Correction, który pozwala na optymalizację cyfrowego modelu pod proces druku 3D.

Podczas druku 3D zachodzi szereg procesów, które mogą wpłynąć na jakość modelu końcowego. Należy do nich m.in. skurcz termiczny, występujący podczas stygnięcia elementów wytworzonych addytywnie. Zjawisko to prowadzi do powstawania wad produktów, w postaci wypaczeń czy pęknięć. Firma Q-Tech Roding stworzyła algorytm korygujący, który pozwala złagodzić negatywny wpływ zmian temperatury na model. Opiera się on na odwróceniu odchyłek pomiarowych oraz ich przeniesieniu na poprawiany model.

Część wytworzona technologią PolyJet została zmierzona skanerem 3D, a następnie porównano z modelem nominalnym. Dzięki temu można było określić powierzchnie o odchyłkach przekraczających tolerancję modelu. Dane zostały zaimportowane do oprogramowania, a następnie nałożono algorytm korygujący i wygenerowano nowe powierzchnie, które naniesiono na model wyjściowy.
Dodatkowy moduł Tool Correction pozwala na dostosowanie modeli do wytwarzania przyrostowego i osiągnięcie wysokiej precyzji i dokładności wydruków 3D. Zastosowanie algorytmu korygującego firmy Q-Tech Roding pozwoliło na szybką korekcję pierwszego wydrukowanego modelu i uzyskanie zadowalającego efektu już w drugiej próbie. Oprogramowanie pozwoliło znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze. Implementacja nowego rozwiązania z wykorzystaniem tradycyjnych metod byłaby wysoce czasochłonna i kosztowałaby wiele poprawek, przed osiągnięciem wymaganej dokładności i precyzji modelu.
Partnerem biznesowym firmy ZEISS jest Lenso.