Quantcast
Channel: Druk 3D Archives - Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Efekt „fuzzy skin” od teraz dostępny także na powierzchniach płaskich!

$
0
0

Efekt „fuzzy skin” to funkcjonalność oprogramowania do druku 3D w technologii FFF, która nadaje modelom chropowatą, teksturowaną powierzchnię. Pierwszy raz funkcja ta została zaprezentowana w popularnym slicerze CURA i od tamtej pory zdobyła popularność wśród użytkowników drukarek 3D, ponieważ pozwala uzyskać wygląd tkaninę. Jest to szczególnie atrakcyjne w niektórych zastosowaniach artystycznych lub funkcjonalnych, np. w produkcji uchwytów, które dzięki tej teksturze są bardziej komfortowe w użytkowaniu. Dodatkowo „fuzzy skin” doskonale ukrywa warstwy wydruku oraz charakterystyczny „szew” widoczny szczególnie na owalnych powierzchniach.

W tradycyjnej funkcji „fuzzy skin” w Cura, efekt ten był ograniczony do pionowych, zewnętrznych powierzchni modeli. Mechanizm działania polegał na dodawaniu niewielkich, przypadkowych przesunięć głowicy drukującej podczas nanoszenia kolejnych warstw materiału. Dzięki temu powierzchnia zewnętrzna była lekko nieregularna, co dawało efekt przyjemnej w dotyku tekstury.

Niedawno deweloper TenTech opracował nowy skrypt o nazwie Fuzzyficator, który rozszerza tę funkcję o możliwość generowania tekstur również na poziomych powierzchniach pokrycia. Skrypt ten działa w PrusaSlicer, Orca Slicer oraz Bambu Studio, umożliwiając dodanie tej funkcji do procesu druku bez konieczności zmiany slicera.

Dzięki skryptowi Fuzzyficator, funkcja „fuzzy skin” działa na powierzchniach poziomych poprzez drobne ruchy głowicy drukującej w górę i w dół. W rezultacie powstaje tekstura, która do tej pory była trudna do osiągnięcia. Skrypt automatycznie pobiera ustawienia „fuzzy skin” z slicera i stosuje je na poziomych powierzchniach, umożliwiając użytkownikom dostosowanie takich parametrów, jak rozdzielczość teksturowania, minimalne i maksymalne przesunięcie, a także sposób łączenia tekstury z powierzchniami bocznymi.

Instalacja skryptu wymaga wprowadzenia go jako opcji post-processingu w slicerze, podając ścieżkę do instalacji Pythona i samego skryptu. Co istotne, struktura powierzchni jest widoczna dopiero po dokonaniu slicingu i ponownym wczytaniu G-code.

Projekt Fuzzyficator jest nadal aktywnie rozwijany, a w planach jest wsparcie dla CURA oraz integracja funkcji bezpośrednio z kodem slicerów, co pozwoli użytkownikom na łatwiejszy dostęp do efektu fuzzy skin bez potrzeby stosowania dodatkowych skryptów.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra