Quantcast
Channel: Druk 3D Archives - Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Holcim Polska drukuje z betonu pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną!

$
0
0

Technologia druku 3D z betonu jest wciąż relatywnie niszowym obszarem technologii przyrostowych, jednakże charakteryzuje się prawdziwie imponującym tempem wzrostu. Do tej pory Polska znajdowała się na marginesie tego nurtu, jednakże teraz stała się jednym z prekursorów. W miejscowości Barczewko położonej w okolicach Olsztyna w województwie warmińsko-mazurskim, zakończono druk 3D pierwszego na świecie betonowego zbiornika na wodę pitną. Zbiornik jest zarazem pierwszym betonowym zbiornikiem na ciecze, który został wydrukowany w tej technologii w Europie i jednym z pierwszych na świecie.

Obiekt został wydrukowany w ramach kontraktu „zaprojektuj i wybuduj” realizowanego dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie przez firmę rodzinną „EKO-WOD” z Kętrzyna, która była generalnym wykonawcą tej inwestycji. Wydruk zbiornika był możliwy dzięki współpracy Holcim Polska z Globtank oraz duńską firmą COBOD, globalnym liderem w produkcji drukarek 3D do betonu. Wydrukowany obiekt stanowi przełomowy krok w automatyzacji budownictwa betonowego i zrównoważonego rozwoju. Inwestycja została wykonana z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wspieranego przez Samorząd Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Technologia druku 3D zapewniła oszczędność materiałów na poziomie 25%, automatyzację procesu oraz znaczną redukcję czasu realizacji. Zastosowana metoda pozwala na zmniejszenie grubości ścianek wraz z wysokością zbiornika, co jest niemożliwe do osiągnięcia tradycyjnymi technikami budowlanymi.

W metodzie tradycyjnej szerokość ścian jest równa na dole, w środku i na górze zbiornika, pomimo że nie jest to konstrukcyjnie wymagane, gdyż ciśnienie napierającej wody jest największe tylko na dole zbiornika. Dzięki drukowaniu konstrukcji możliwe jest zastosowanie największej grubości ścian na dole i sukcesywne zmniejszanie grubości ścian wraz z wysokością. Ponadto wydruk zbiornika trwał tylko 38 godzin aktywnego drukowania zrealizowanego w ciągu 5 dni. Dzięki zastosowaniu technologii druku betonu możliwe jest dwukrotne przyspieszenie procesu realizacji ścian zbiornika.

Druk został wykonany z materiału TectorPrint. Wysokość zbiornika wynosi 7 metrów, a jego średnica wewnętrzna 7,6 metra. Za druk odpowiadała duńska firma COBOD produkująca drukarki 3D do betonu.

Firma Holcim to globalny lider w produkcji materiałów budowlanych, aktywnie rozwijający innowacje w technologii budowlanej. Firma angażuje się w promowanie zrównoważonych rozwiązań i wdrażanie technologii druku 3D w projektach infrastrukturalnych. Z kolei COBOD International to czołowy dostawca technologii druku 3D dla branży budowlanej. Firma opracowała zaawansowane drukarki, takie jak seria BOD, które umożliwiają realizację projektów o różnorodnej skali – od domów po infrastrukturę przemysłową. Dzięki ich technologiom możliwe jest znaczne obniżenie kosztów i czasu budowy przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.

Źródło: www.holcim.pl


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3178

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra