Chińskie produkty nie kojarzą się nam niestety z trwałością oraz najwyższą jakością wykonania. Tego typu generalizowanie nie jest może zbyt sprawiedliwe, ale myślenie takie zawdzięczamy przede wszystkim licznym „okazjom” na popularnym serwisie aukcyjnym, gdzie kupić można najgorszej jakości sprzęt sprowadzany z Państwa Środka. Takim stereotypom przeciwstawia się firma Xiaomi, która znana jest z produkcji elektroniki użytkowej, w tym telefonów komórkowych, tabletów, kamer sportowych, wszelkiego rodzaju gadżetów i akcesoriów, jak również…odzieży. Jak się okazuje firma nie zamierza na tym poprzestać, ponieważ wczoraj na kilku portalach branżowych pojawiła się informacja o wycieku zdjęć przedstawiających drukarkę 3D od tego producenta.
Firma Xiaomi powstała w roku 2010. Jej produkty cieszą się dużą popularnością, ale też wyróżniają się starannością wykonania oraz przede wszystkim bardzo konkurencyjną ceną. W portfolio Xiaomi znajduje się pełen wachlarz urządzeń, będących odpowiednikami topowych produktów najpopularniejszych na świecie marek. Pośród nich możemy wymienić chociażby telefony z serii Xiaomi Mi oraz Xiaomi Redmi Note, będącymi odpowiedzią na flagowce Samsunga.
Urządzenia te są na tyle popularne, że od kilku tygodni można je nabyć w Polsce, w legalnej, oficjalnej dystrybucji. Oczywiście doliczając marże pośredników ich ceny nie są już tak atrakcyjne, ale jest to idealna alternatywa dla osób bojących się robić zakupy za granicą, a dodatkowym bonusem jest gwarancja oraz wsparcie serwisowe. Wartym odnotowania jest fakt, że marka Xiaomi stała się tak popularna, że jest już przez Chińczyków… podrabiana.
Na opublikowanych wczoraj zdjęciach możemy zaobserwować charakterystyczne logo „mi”, które znajdziemy na wszystkich urządzeniach Xiaomi. Możemy więc przypuszczać, że już niebawem producent ten rozszerzy zakres swojej działalności o branżę druku 3D.
Wśród opublikowanych fotografii zaobserwować można jeden render oraz trzy obrazy, które odzwierciedlają jego fizyczną formę. Niestety nie pojawiły się żadne informacje na temat specyfikacji konstrukcji. Stylistyka drukarki przypomina nieco popularne dzbanki do filtrowania wody. Cała obudowa wykonana jest z tworzywa. Jego górna część jest matowa i pozwala na obserwację tylko zarysów ukrytych pod nią rozwiązań i komponentów. Dół natomiast wykonany jest z tworzywa przeźroczystego. W części tej umiejscowiono otwierane do góry drzwiczki, przeznaczone najprawdopodobniej do wyciągania wykonanych wydruków 3D. Cała konstrukcja wykonana jest w układzie kinematycznym typu delta.
Czy firma nie mająca żadnego doświadczenia z drukarkami 3D ma szansę wypuścić na rynek urządzenie godne uwagi? O tym przekonamy się pewnie niebawem. Jeżeli się to jednak uda, a cena konstrukcji będzie utrzymana na charakterystycznym dla firmy, atrakcyjnym poziomie oraz jeśli dodamy do tego duży kredyt zaufania jaki Xiaomi ma u swoich „wyznawców”, to projekt ma szansę przerodzić się w naprawdę duży sukces.
Źródło: www.3ders.org