Przy obecnie wzrastającym potencjale druku 3D coraz więcej firm niezwiązanych bezpośrednio z technologiami przyrostowymi próbuje zaistnieć w tej branży, wprowadzając na rynek swoje produkty. Sukces zależy przede wszystkim od jakości wykonania sprzętu, ale czy uda wejść się na rynek bez odpowiedniej premiery? Trwające właśnie w Las Vegas największe targi elektroniki CES 2018 stały się dla firmy Kodak okazją do zaprezentowania swoich dwóch nowych produktów: zapowiadanej w listopadzie 2017 r. drukarki 3D KODAK Portrait 3D Printer oraz KODAK Full Body 3D Scanner.
Kodak jako firma z bogatymi tradycjami, wprowadza na rynek nie tylko samą drukarkę 3D ale cały ekosystem, który umożliwi tworzenie profesjonalnych produktów dla edukacji czy inżynierii. W skład całego ekosystemu wchodzi nie tylko cała linia urządzeń do drukowania przestrzennego, ale również specjalistyczne oprogramowanie oraz autorskie filamenty.
Motywacją do stworzenia KODAK Portrait 3D Printer była przede wszystkim praca nad poprawą wydajności procesu druku 3D. Urządzenie posiada zamkniętą komorę o obszarze roboczym o wymiarach 200 x 200 x 250 mm i wyposażone jest w czujnik informujący o potencjalnych problemach związanych z filamentem. Pracę z drukarką 3D jednocześnie ułatwia system automatycznego poziomowania stołu roboczego oraz możliwość jego łatwego zdejmowania w celu usunięcia wydruków. Aby to uprościć, został on dodatkowo osadzony na magnesach. Zastosowany system dwóch głowic drukujących pozwala na pracę z dwoma materiałami jednocześnie. Co więcej, są one wyposażone w specjalny mechanizm zapobiegający niepożądanemu mieszaniu się kolorów.
Drugim prezentowanym urządzeniem jest KODAK Full Body 3D Scanner, zaprojektowany i wykonany przy współpracy z firmą Twindom. Została ona założona w 2012 roku w Kalifornii i jest twórcą Twinstant Mobile – przenośnego systemu służącego do skanowania całego ciała. Skaner jest urządzeniem mobilnym i do drukowania 3D figurek. Zdaniem producenta popularność tego typu wydruków może doprowadzić do tego, że w niedalekiej przyszłości każdy z nas będzie posiadał figurkę samego siebie. Oczywiście rzeczywistość zweryfikuje te optymistyczne założenia.
W urządzeniu wykorzystano metodę skanowania opracowaną przez Twindom, która pozwala na uzyskanie skanów o dużej rozdzielczości, a następnie na przetworzenie danych na model przeznaczony do druku 3D w chmurze. W momencie gdy figurka jest już kompletna, wysyłana jest na adres zamawiającego, a czas realizacji zamówienia obejmuje 1-2 tygodni od jego złożenia.
Obsługa urządzenia jest bardzo prosta – ustawienie całego systemu zajmuje około 30 minut i może dokonać tego zaledwie jedna osoba. Skan całego ciała to już tylko kilka minut, ponieważ skaner charakteryzuje się dużą szybkością skanowania wynoszącą ¼ sekundy. Po zebraniu danych użytkownik może zamówić wykonanie trójwymiarowej figurki.
W pakiecie otrzymujemy dodatkowo zestaw narzędzi i części zamiennych, 12 miesięcy gwarancji na wadliwe części, 17 biegunów skanowania, 89 czujników kamery, 25 czujników projektora LED oraz 1 czujnik kalibracji. I oczywiście możliwość podziwiania figurek samego siebie oraz swoich bliskich.
Źródło: 3dprint.com & 3dprint.com,