Wielu z nas zastanawia jak w podeszłym wieku zmienią się nasze zdolności ruchowe, samopoczucie czy wzrok. Odpowiedź na to pytanie może udzielić symulator wieku „Age Suit”, opracowany przez Get Models Now, nowoczesne studio projektowe z Poznania, przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz Baltic Senior Association.
Poruszanie się, schylanie, siadanie i wstawanie to podstawowe czynności, które osoby młode wykonują bez zastanowienia. Jednak w przypadku osób starszych tak proste zadania mogą wymagać z ich strony dużego wysiłku. Kombinezon został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej imitować ograniczone zakresy ruchu z jakimi mają do czynienia seniorzy. Zaproponowane rozwiązanie pozwala na poznanie i zrozumienie ograniczeń, a także potrzeb ludzi w podeszłym wieku na własnej skórze. Takie doświadczenie może się przełożyć na zmianę perspektywy podczas projektowania produktów dedykowanym osobom starszym.
Symulator wieku został wykonany z wykorzystaniem skanerów 3D oraz technologii druku 3D. Stworzone elementy zostały przygotowane tak, aby blokować określone ruchy, powodować uczucie ciężkości, a także w większym stopniu obciążać ścięgna i więzadła. Nosząc kombinezon wykonywanie z pozoru prostych czynności łączy się z dyskomfortem wynikającym z ograniczeń, o których wcześniej nie miało się pojęcia.
Kombinezon został zaprojektowany bazując na wielogodzinnych obserwacjach i analizach zakresów ruchów 75-letniej kobiety podczas naturalnych, codziennych czynności. Na podstawie uzyskanych danych firma Get Models Now zaprojektowała elementy składowe kombinezonu tak, aby w realistyczny sposób odzwierciedlić wpływ wieku na zdolności ruchowe.
Etap zbierania informacji, ich analizy oraz projektowania kombinezonu trwał około 5 miesięcy. Do wydrukowania symulatora wieku wykorzystano drukarkę ZMorph SX 3D. Cały kombinezon składa się kombinacji części wydrukowanych z PLA zwykłego oraz elastycznego PLA. Etap drukowania całego kombinezonu zajął 3 dni.
Przyjrzyjmy się bliżej całej konstrukcji. Część umieszczana na ramionach wpływa na znaczą redukcję zakresu ruchu rąk, natomiast rolą elementów zakładanych na uda i łydki jest symulacja zmęczenia ścięgien i stawów. Dodatkowo zaprojektowany został pas, który odzwierciedla nadmiar masy ciała, stanowiący częsty problem w przypadku osób starszych, co w znaczący sposób ogranicza zakres możliwych ruchów oraz wymaga większego skupienia i cierpliwości.
Poza kombinezonem, w skład symulatora wieku wchodzi także sześć par okularów symulujących sześć najczęściej występujących chorób oczu (zaćma, jaskra, widzenie tunelowe wpływające na ograniczenie pola widzenia, zaburzenie widzenia przy cukrzycy czy utraty ostrości). Dodatkowo, symulator posiada także możliwość regulacji rozmiaru przez co może dostosować się do osób o różnym wzroście i wadze.
Jedną z głównych grup docelowych Age Suit są projektanci mebli – symulator, dając obraz możliwości i ograniczeń ludzi starszych pozwalana na optymalizację produktów w taki sposób, aby były lepiej dostosowane do potrzeb seniorów. Kombinezon wraz z okularami może także znaleźć zastosowanie podczas u;epszania projektów pojazdów transportu publicznego czy odzieży. A wszystko po to, by każdemu żyło się łatwiej i to bez względu na wiek.
Źródło: 3ders.com